Zdrowie psychiczne obojga rodziców ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka.

Zdrowie psychiczne obojga rodziców ma ogromny wpływ na samopoczucie dziecka.

Depresja
poporodowa

jest często utożsamiana z problemem, który dotyka jedynie kobiety. Jednak prawdą jest, że również mężczyźni mogą doświadczać tego trudnego i często ignorowanego okresu po narodzinach dziecka

Depresja poporodowa u mężczyzn jest nie tylko spowodowana zmianami hormonalnymi, ale także zmianami związanymi z nową rolą ojca i zmianami w życiu rodzinnym. Często jest wynikiem stresu związanego z odpowiedzialnością za nowe życie, brakiem snu, konfliktami w związku, a także poczuciem osamotnienia w sytuacji, gdy większa uwaga skupia się na partnerce i nowo narodzonym dziecku.

Według dostępnych wyników badań około 10 procent mężczyzn cierpi na depresję poporodową. Ryzyko zachorowania u mężczyzn wzrasta między 3, a 6 miesiącem po narodzinach dziecka. Najsilniejszym czynnikiem ryzyka depresji u młodych ojców jest depresja poporodowa żony/partnerki (w 25 - 50% przypadkach PPD u żony, choruje również jej mąż).

Warto wiedzieć

W depresji poporodowej nie ma nic wstydliwego. Świeżo upieczeni ojcowie mogą doświadczać niepokoju i depresji, ale niechętnie o tym rozmawiają. Pamiętaj, że ojcostwo to nowa, niesamowita praca do wykonania, z długimi godzinami i bez wynagrodzenia w której powinieneś mieć wsparcie. Jeżeli chcesz poznać podstawowe zasady dbania o siebie, poznać podstawowe czynniki, które mogą wpłynąć na rozwój depresji lub po prostu usłyszeć “słowo wsparcia”. Oglądnij nasz film, który nagrałyśmy specjalnie dla Ciebie.​

Warto wiedzieć

W depresji poporodowej nie ma nic wstydliwego. Świeżo upieczeni ojcowie mogą doświadczać niepokoju i depresji, ale niechętnie o tym rozmawiają. Pamiętaj, że ojcostwo to nowa, niesamowita praca do wykonania, z długimi godzinami i bez wynagrodzenia w której powinieneś mieć wsparcie. Jeżeli chcesz poznać podstawowe zasady dbania o siebie, poznać podstawowe czynniki, które mogą wpłynąć na rozwój depresji lub po prostu usłyszeć “słowo wsparcia”. Oglądnij nasz film, który nagrałyśmy specjalnie dla Ciebie.

Zrób test screeningowy!

Możesz sam zweryfikować zmiany w swoim nastroju, nauczysz się rozpoznawać czerwone lampki. Ważne jest abyś śledził zmianę swojego nastroju 2, 4, 6 i 8 tygodni od narodzin swojego dziecka. Pozwoli Ci to zauważyć zmiany i zareagować na czas.

Jak wesprzeć swoją żonę?

1. Wsparcie emocjonalne: Pomoc w zarządzaniu emocjami, takimi jak stres, złość lub depresja. Wsparcie to może obejmować słuchanie problemów i okazywanie empatii.

2. Wsparcie materialne: pomoc w rozwiązywaniu problemów praktycznych, takich jak pomoc finansowa, pomoc w opiece nad dziećmi.

3. Wsparcie informacyjne: dostarczanie informacji, które pomagają rozwiązać problem lub pokonać wyzwanie. Może to obejmować porady lub informacje na temat np. lekarzy, ofert pracy, itp.

4. Potrzeby społeczne: zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych, takich jak miłość, przynależność. Pomaga to zapewnić poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia.

Wszystkie prawa zastrzeżone Fundacja Admoveria
Wszystkie prawa zastrzeżone Fundacja Admoveria
Projekt zrealizowano z środków Fundacji Orlen